Kinesiotaping
Kinesiotaping albo plastrownie dynamiczne, jako metoda rehabilitacyjna istnieje już od ponad 30 lat, jednak dopiero w ostatnich latach szczególną uwagę zwrócili na nią traumatolodzy, rehabilitanci i fizjoterapeuci na całym świecie.
Kinesiotaping jest skuteczną metodą, uzupełniającą arsenał tradycyjnych metod leczenia i rehabilitacji.
Początkowo metoda była stosowana wyłącznie do rehabilitacji zawodowych sportowców, jednak następnie posługiwano się nią nie tylko w dziedzinie sportu. W tej chwili jest ona używana do leczenia szerokiego spektrum urazów i dolegliwości – od bólu głowy do pourazowej rehabilitacji.
Obecnie kinesiotaping jest powszechnie stosowany w rehabilitacji i medycynie sportowej całego świata.
Taśmy kinezjologiczne (tejpy)
Specjalne samoprzylepne hipoalergiczne taśmy z bawełny (tejpy), które są aktywowane za pomocą ciepła ciała, są nakładane w formie aplikacji na linie mięśni w celu unieruchomienia uszkodzonych stawów, mięśni oraz ścięgien, a także zmniejszenia bólu i rozluźnienia zmęczonych mięśni. W odróżnieniu od twardego unieruchomienia w gipsie, kinesiotaping pozwala zachować pełen zakres ruchu.
Plastrowanie dynamiczne nie utrudnia ruchu i pozwala kontynuować codzienne zajęcia w normalnym trybie: brać prysznic, chodzić na basen i radzić sobie w sprawach codziennych. Podstawa tejpów umożliwia oddychanie skóry i zapewnia odprowadzanie potu na zewnątrz. Te właściwości pozwalają na wykorzystanie taśmy kinezjologicznej podczas kąpieli. W zależności od materiału tejpów (bawełniane lub syntetyczne) mogą one być nałożone na okres od kilku dni do tygodnia i nawet więcej, utrzymując przy tym rytm życia pacjenta, wysokie tempo treningów w każdych warunkach zewnętrznych, nie tracąc swoich właściwości i zapewniając efekt terapeutyczny 24 godziny na dobę.
Celem terapii jest zapewnienie fizjologicznego ruchu stawów i mięśni, aktywując procesy regeneracji i kontroli nad nim.
Jak tejpy oddziałują na nasze ciało?
- – Poprawiają krążenie krwi;
- – Łagodzą ból;
- – Rozluźniają i tonizują mięśnie;
- – Podtrzymują stawy;
- – Zapewniają segmentarne oddziaływanie na organy wewnętrzne.
Efekty terapeutyczne kinesiotapingu
Udowodnionym medycznie efektem terapeutycznym kinesiotapingu jest stymulacja nerwów i tkanek zawierających wrażliwe receptory, które odpowiadają za czucie lekkich i mocnych dotyków, bólu, temperatury, ciśnienia oraz przesyłania informacji do mózgu o tym, gdzie znajdują się nasze części ciała w przestrzeni podczas ruchu.
Badania medyczne także wykazały, że taśmy do kinesiotapingu „odklejają” skórę od mięśni, pozwala to przywrócić właściwy przepływ dobrze natlenionej krwi na danym obszarze oraz mechanicznie usunąć ciśnienie ze skóry i tkanek.
Korzyści stosowania taśm do kinesiotapingu:
– Uzyskanie pozytywnych wyników w stosunkowo krótkim czasie;
– Łatwość i ekonomiczność stosowania,
– Możliwość ciągłego leczniczo-korygującego oddziaływania 24 godziny na dobę,
– Brak substancji farmakologicznie czynnych.
Obszary zastosowania:
– Medycyna sportowa;
– Rehabilitacja medyczna;
– Neurologia;
– Traumatologia i ortopedia;
– Położnictwo i ginekologia;
– Pediatria;
– Medycyna estetyczna.
Należy pamiętać, że plastrowanie dynamiczne jest skuteczne tylko przy prawidłowym naklejaniu! W przeciwnym razie taśma kinezjologiczna niczym (oprócz ceny) nie będzie się różnić od zwykłego plastra.
Warto też zaznaczyć, że kinesiotaping ma przeciwskazania. Tape’ów nie powinno się nakładać osobom w podeszłym wieku lub z wrażliwą, słabą skórą, a także tym, którzy cierpią z powodu chorób skóry.
Aby się dowiedzieć, czy można stosować metodę kinesiotapingu, najlepiej skonsultować się ze specjalistą – fizjoterapeutą lub rehabilitantem.
Polecane produkty:
Taśma do kinesiotapingu KINEASY
Plaster KINEASY jest łatwy w aplikacji i wytrzymały. Można go nosić przez tydzień, nie rezygnując jednocześnie z aktywności sportowej. Jeśli nosząc go nie podejmuje się aktywności sportowej plaster może wytrzymać nawet dwa tygodnie ciągłego noszenia.
Taśma do kinesiotapingu ESIO
Plaster ESIO jest prosty w aplikacji i może być noszony przez 5 dni. Tape ESIO „odkleja” skórę od mięśni, dzięki czemu przywracany jest właściwy przepływ, dobrze natlenionej krwi na danym obszarze ciała.